Contact Us

If You Can’t Solve This Math Problem, You’re Paying Too Much for Groceries

Spencer Platt/Getty Images

Here’s how ‘Journal of Marketing’ explains it: Let’s say we’re dealing with 10 bananas for $5. In the first option, you’d get 50% MORE for the regular price, or 15 bananas for $5. That’s 33 cents per banana.

In the second option, you buy the regular quantity at 50% OFF, so you’d get 10 bananas for $2.50 or 25 cents per banana.

More from KISS-FM

Best of the Web

Leave a Comment

It appears that you already have an account created within our VIP network of sites on . To keep your points and personal information safe, we need to verify that it's really you. To activate your account, please confirm your password. When you have confirmed your password, you will be able to log in through Facebook on both sites.

Forgot your password?

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

It appears that you already have an account on this site associated with . To connect your existing account with your Facebook account, just click on the account activation button below. You will maintain your existing profile and VIP program points. After you do this, you will be able to always log in to http://kisselpaso.com using your Facebook account.

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

Please fill out the information below to help us provide you a better experience.

Register on 93.1 KISS-FM quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!

Not a Member? Sign Up Here

Register on 93.1 KISS-FM quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!